Üyelik Girişi
ANA MENÜ
Site Haritası
ATATÜRK KÖŞESİ

TEST ÇÖZ

tiyatro

meb haberler

2010-2011 ÖNERİLEN KİTAPLAR

                             

  2010-2011 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI TAVSİYE KİTAPLAR:

 

6. SINIFLAR İÇİN ÖNERİLEN KİTAPLAR

 

1.Masal Masal İçinde ,Ahmet Ümit

2.Çocuk Şiirleri Antolojisi, Ataol Behramoğlu

3.Dünya Şampiyonu Danny  Roald Dahl

 4.Define Adası, Robert Louis Stevenson

5.Babam Nereye Gitti, Sevgi Saygı

6.On Beş Türk Masalı, Adnan Binyazar

7.Sırt Çantamda Coğrafya Var, Nadir Paksoy

8.Cumhuriyet Öncesi Doğumlu Yazarlardan Çocuklara Hikâyeler, Mehmet Seyda

9.Çıtır Çıtır Felsefe(Seri)

10.Üç Silahşörler, Alexander Dumas

11.Ülkemin Efsaneleri, İbrahim Zeki Burdurlu

12. Matilda,Roald Dahl

13.Değirmenimden Mektuplar, Alfonse Daudet

14.Dünya Büyülü Bir Yer, David Almond

15.Beyaz Yele, Rene Guillot

16.Canavarlar Kenti, İsabel Allaende

17.Lousito, Susana Tmarro

18.Büyük Umutlar, Charles Dickens

19.Tanrı Misafiri, Reşat Nuri Güntekin

20.Martı, Richard Bach

21.Eyvah Kitap,Mine Soysal

22.Anılarda Öyküler

23.Jean De La Hire, İki Çocuğun devr_i Alemi

24. Yada’nın Gizil Gücü, Gülten Dayıoğlu

25.Eğlenceli Bilgi

26.Kaplan Kraliçe, İsmet Bertan

27.80 Günde Devr-i Alem

28. 

29.Mucizeler Adasına Yolculuk

30.Martı,Richard Bach

31.Dip Sevgi, Turgay Fişekçi

32.

33.Korkunun Bütün Sesleri, Bilim Kurgu Seçkisi

34., Çizgili Pijamalı Çocuk,John Boynee

35. Güneşi Uyandıralım ,Jose Mauro de Vasconcelos

36. Sarı Yazma, Rıfat Ilgaz

37. Güle Güle Dünya, İsaak Asimov

38. Atatürk Bir gün Gelecek

39. Atatürk denemeleri

 

 41.Eğlenceli Bilgi(seri)

42.Uçan Sınıf,Erik Köstner

 

 

               7. SINIF ÖNERİLEN KİTAP LİSTESİ

 

1.      Konuk Değil Başbelası, Christine Nöstlinger

2.   Sivrisinek, Ömer Seyfettin

4.      Öykü Öykü Gezen Kedi, Zeynep Cemali

5.       

3.     

6.      Kağıt Uçakla Gizli Gizli Macera, Jutta Bauer

7.      Eyvah Kitap, Mine Soysal

8.      Masal Masal İçinde

 9.      Çıtır Çıtır Felsefe(Seri)

 

           10.  Kızılcık Dalları, Reşat Nuri Güntekin

 

11.  Anadolu Notları, Reşat Nuri Güntekin

12.  Sarı Yazma, Rıfat Ilgaz

13.  Güle Güle Dünya, İsaak Asimov

14.  Atatürk Bir gün Gelecek

 

15.  Atatürk denemeleri 

  16.  Bir Dağcının Güncesi,Nasuh Mahruki

 

17.  Hababam Sınıfı,Rıfat Ilgaz

18.  Makiler, Sunay Akın

19.  Kızılcık Dalları, Reşat Nuri Güntekin

20.  Martı, Richard Bach    21.  Satranç Stefan Zweig

 

 

22.  Beklenmeyen Misafir,  Agatha Cristie

23.  Yılkı Atı, Abbas Sayar

24.  Kaza Süsü, Sunay Akın

25.  Kız Kulesindeki Kızılderili, Sunay Akın

26.  Düşüncenin Toprağı, Emin Özdemir

27.  Aldı Sözü Anadolu, Mehmet Önder

28.  Troia Surların Ardında, Clemence Mclaren

 

29.  Hep O Şarkı,Yakup Kadri Karaosmanoğlu  

 

30.  Cumhuriyet Öncesi Doğumlu Yazarlardan Çocuklara Hikâyeler, Mehmet Seyda

31.  Denemeler(Montaıgne)

32.   Türkün Ateşle İmtihanı (Halide Edip Adıvar

33.   Şimdiki Çocuklar Harikaaziz Nesin

 

34.  Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu

35.   Sait Faik Abasıyanık Hikayeleri

36.   Küçük Ağa(Tarık Buğra)

37.   -Dünya Büyülü Bir Yerdavid Almond

38.  Kiralık Konak (Yakup Kadri  Karaosmanoğlu)

39.  Sırt Çantamda Coğrafya Var, Nadir Paksoy

40.   Pat Karikatür Okul , Behiç Ak  

41.Uzayda Bir Yatılı Okul,Suzan Geridö

2011-2012 

1.Hababam  Sınıfı, Rıfat ILGAZ

2.Çizgili Pijamalı Çocuk, John BOYNE

3.Beklenmeyen Misafir, Agatha CHRİSTİ

4.Halime Kaptan, Rıfat ILGAZ

5.Kız Kulesindeki Kızılderili, Sunay AKIN

6.Uçan Sınıf,Eric Kastner

7.Sarı Yazma,Rıfat Ilgaz

8.Kelile ve Dimne,Beydaba

9.Sırt Çantamda Coğrafya Var,Nadir Paksoy

10.Define Adası,Robert Lois Stevenson

11.Mor Salkımlı Ev,Halide Edip Adıvar

12.Cumhuriyet Öncesi Yazarlardan

Çocuklara Hikayeler, Mehmet Seyda

13.Ege Kıyılarında Eski Zaman Masalları, Ahmet ÜNVER

14.Karanlığın Gözleri,Elenor  TAYLOR

15.Tanrı Misafiri,Reşat Nuri Güntekin

16.Rich Riordon kitapları (Son Olimposlu….)

17.Kibarlık Budalası ,Moliere

18.Bir Dağcının Güncesi,Nasuh Mahruki

19.Unutulmuş Eski Haritalar Dükkanı

,Ulysses Moore

20. “Afacan 5’ler Serüveni”  

veya “Afacan 5’ler Define Adasında” Enid Blayton

 

 

 

 

8.SINIFLAR 

 1.KAZAKLAR TOLSTOY
 2- BEYAZ ZAMBAKLAR ÜLKESİ GRİGORİY PETROV
3- HAYVANLAR ÇİFTLİĞİGOORGE ORWEL
4- İKİ DİRHEM BİR ÇEKİRDEK İSKENDER PALA
5- ÇOCUKLUĞUM CENGİZ AYTMATOV
6- KELİLE VE DİMNEBEYDEBA
7-YORGUN SAVŞCIKEMAL TAHİR
8- MAVİSİNİ YİTİRMİŞ YAŞAMAKALİ ÇOLAK
9-İNTİBAHNAMIK KEMAL
10-ÇALIKUŞUREŞAT NURİ GÜNTEKİN
11-NUTUKİLKÖĞRETİMLER İÇİN
12-SAİT FAİK HİKAYELERİ
13-KIZILCIK DALLARIREŞAT NURİ GÜNTEKİN
14-KUYUCAKLI YUSUF SABAHATTİN ALİ
15- BEŞ ŞEHİRAHMET HAMDİ TANPINAR
16- HEP O ŞARKIYAKUP KADRİ KARAOSMANOĞLU
21- MONA ROZA SEZAİ KARAKOÇ
23- YALNIZIZ PEYAMİ SAFA
26- DOSTLAR BENİ HATIRLASIN     AŞIK VEYSEL    
27- ESKİCİNİN OĞULLARIORHAN KEMAL
28- KAYIP ARANIYORSAİT FAİK ABASIYANIK 
29- MESNEVİ'DEN SEÇMELER  MEVLANA
30- ÇAĞLAYANLARAHMET HİKMET MÜFTÜOĞLU     
31- KİRALIK KONAK YAKUP KADRİ KARAOSMANOĞLU 
32-  KELİLE VE DİNMEBEYDEBA 
33-  DON KİŞOT CERVANTES
34- VADİDEKİ ZAMBAK BALZAC
35- HİKAYELERDEN SEÇMELERÖMER SEYFETTİN
37- GÜN OLUR ASRA BEDELCENGİZ AYTMATOV
38-  KEŞANLI ALİ DESTANIHALDUN TANER
39- BENİM KÜÇÜK DOSTLARIM HALİDE NUSRET ZORLUTUNA
40- EŞREF SAATİ ŞEVKET RADO
41-  VATAN TOPRAĞI MÜKERREM KAMİL SU
42- ÜLKEMİN EFSANELERİ İBRAHİM ZEKİ BURDURLU
43- BALIM KIZ DALIM OĞUL CEYHUN ATUF KANSU
44- ALDI SÖZÜ ANADOLU MEHMET ÖNDER
45- TANRI MİSAFİRİ REŞAT NURİ GÜNTEKİN
46- SERÇE KUŞ CAHİT ZARİFOĞLU
47- TOM SAWYER MARK TWAİN
48- ÜÇ SİLAHŞÖRLER ALEXANDER DUMAS
49- HİKAYELER ANTON ÇEHOV
50- İNCİ JOHN STEİNBECK
51- İNSAN İSTERSE MÜMİN SEKMAN
52- DEYİM Mİ DEMEYİM MİMELEK ÇE
53- ZEKA OYUNLARI(TÜBİTAK)EMREHAN HALICI
54-YÜZBAŞININ KIZIPUŞKİN
55-HABABAM SINIFI SERİSİRIFAT ILGAZ
56-TOPRAK ANACENGİZ AYTMATOV

 

 

 

 

-2010 EĞİTİM- ÖĞRETİM YILI

 6,7 ve 8. SINIFLAR İÇİN KİTAP OKUMA LİSTESİ

 
7. SINIFLAR 

 

1- DEDE KORKUT HİKÂYELERİ(İLKÖĞRETİM İÇİN UYARLAMA)

 

2- MEVLANA’NIN MESNEVİSİNDEN SEÇME HİKÂYELER 

 

3.YORGUN SAVAŞCIKEMAL TAHİR

 

4- VATAN YAHUT SİLİSTRE (NAMIK KEMAL)

 

5- ÖMER’İN ÇOCUKLUĞU (MUALLİM NACİ)

 

6-TABİAT ANA ANLATIYORKARL EVALD

 

7- ŞERMİN (TEVFİK FİKRET)       

 

8-.MATİLDAROALD DAHL

 

9- YALNIZ EFE (ÖMER SEYRETTİN)  

 

10- HEP O ŞARKI (YAKUP KADRİ KARAOSMANOĞLU)

 

11- PERİ KIZI İLE ÇOBAN HİKÂYESİ (ORHAN SEYFİ ORHON)

 

13- ULUÇ REİS(HALİKARNAS BALIKÇISI-CEVAT ŞAKİR KABAAĞAÇLI)

 

14- DAMLA DAMLA(RUŞEN EŞREF ÜNAYDIN)

 

15-NASRETTİN HOCA BİR GÜN-  2MUSTAFA DELİOĞLU

 

16- DOMANİÇ DAĞLARININ YOLCUSU (ŞUKUFE NİHAİ)      

 

17- EVVEL ZAMAN İÇİNDE (EFLATUN CEM GÜNEY)

 

18- AKIN (FARUK NAFİZ ÇAMLIBEL)      

 

19- HAVAYA UÇAN AT (PEYAMİ SAFA)    

 

20- BENİM KÜÇÜK DOSTLARIM (HALİDE NUSRET ZORLUTUNA)

 

25- SAİT FAİK ABASIYANIK HİKAYELERİ 

 

26- KÜÇÜK AĞA(TARIK BUĞRA)

 

27- İBİŞİN RÜYASI(TARIK BUĞRA)

 

28- YARIN DİYE BİR ŞEY YOKTUR(TARIK BUĞRA)

 

29- KİRALIK KONAK (YAKUP KADRİ  KARAOSMANOĞLU)

 

30- YABAN(YAKUP KADRİ  KARAOSMANOĞLU)

 

31- GÜNLERİN GETİRDİĞİ(NURULLAH ATAÇ)

 

31- KARALAMA DEFTERİ(NURULLAH ATAÇ)

 

32- HALİME KAPTAN (RIFAT ILGAZ)

 

33- VATAN TOPRAĞI (MÜKERREM KAMİL SU)

 

34- OSMANCIK (TARIK BUĞRA)

 

35- BEYAZ YELE(RENE GUİLLOT)

 

36-ŞİMDİKİ ÇOCUKLAR HARİKAAZİZ NESİN

 

37- SOL AYAĞIM (CHRİSTY BROWN)

 

38- HİKAYELER (ANTON ÇEHOV)

 

39- DEĞİRMENİMDEN MEKTUPLAR(ALFONSE DAUDET)

 

40- POLLYANNA (ELAANOR PORTER)

 

41- ANDERSEN MASALLARI I-II 

 

42- AEKA OYUNLARI SERİSİ(EMREHAN HALICI) TÜBİTAK YAYINLARI

 

43-TROYA SIRLARININ ARDINDACLEMENS MCLOREN

 

44- YABAN YAKUP KADRİ KARAOSMANOĞLU

 

45- ACIMAK REŞAT NURİ GÜNTEKİN)

 

46-KRALİÇEYİ KURTARMAKVİLADİMİR TUMANOV

 

47- DENEMELER(MONTAIGNE)

 

48- FALAKA (AHMET RASİM)

 

49- KEŞANLI ALİ  DESTANI(HALDUN TANER)

 

50- TÜRKÜN ATEŞLE İMTİHANI (HALİDE EDİP ADIVAR)

 

52-GOLAT KALESİ TUTSAĞIİSMET BERTAN

 

53-DÜNYA BÜYÜLÜ BİR YERDAVİD ALMOND

 

54-UÇAN SINIFERİC KÖSTNER

 

55-HABABAM SINIFI SERİSİRIFAT ILGAZ

 

56-ÇİLEKLİ DONDURMASEVİM AK

 

  

 

    6. SINIFLAR    

 

 1-      BABAM İÇİNFEDERICA DE CESCO

 

2-         KRALIÇEYİ KURTARMAKVİLADİMİR TUMANOV

 

3-      İNSAN İSTERSE AZMİN ZAFER ÖYKÜLERİ SERİSİ  (MÜMİN SEKMAN)

 

4-      DEDE KORKUTTAN SEÇME HİKAYELER   
5-      DON KİŞOTMIGUEL DE CERVANTES

 

6-         BALLI ÇÖREK KAFETERYASIZEYNEP CEMALİ

 

7-      DEFİNE ADASIROBERT LOUIS STEVENSON

 

8-      ESRARLI ADAJULES VERNE

 

9-      GÜNEŞİ UYANDIRALIMJOSE MAURO DEVASCONCELOS

 

10-  KELİLE VE DİMNEBEYDABA

 

11-  MUTLU PRENSOSCAR WİLDE

 

12-  EVLİYA ÇELEBİ SEYAHATNAMESİNDEN SEÇMELER  KASIM GÖÇMENOĞLU

 

13-  SEFİLLERVİCTOR HUGO

 

14-     BATAKLIĞIN KIYISINDAKİ EVYEŞİM ARMUTAK

 

15-  TOPUZ(ÖMER SEYFETTİN HİKAYELERİÖMER SEYFETTİN

 

16-  MEVLANA MESNEVİSİNDEN SEÇMELER  

 

17-  KARAGÖZ İLE HACİVATİLKÖĞRETİM İÇİN SEÇME HİKAYELER

 

18-  VATAN YAHUT SİLİSTRENAMIK KEMAL

 

19-TROYA SIRLARININ ARDINDACLAMENS MCLOREN

 

20-  YALNIZ EFEÖMER SEYFETTİN

 

21-  BAĞRIYANIK ÖMERMAHMUT YESARİ

 

22-ALTI YIL TAM PANSİYONTOLGA GÜMÜŞAY

 

23-  SAİT FAİK ABASIYANIKTAN SEÇME HİKAYELER 

 

24-  ARİTMETİK İYİ KUŞLAR PEKİYİCEMAL SÜREYA

 

25-  EŞREF SAATİ ŞEVKET RADO

 

26-  KELOĞLAN MASALLARI TAHİR ALANGU

 

27-  OSMANCIKTARIK BUĞRA

 

28-  FALAKAAHMET RASİM

 

29-  TANRI MİSAFİRİREŞAT NURİ GÜNTEKİN

 

30-  ŞEKER PORTAKALIJOSE MAURO DE VASCONCELOS

 

31- DAVİD COPPERFİELDCHARLES DİCKENS

 

32-  ŞİMDİKİ ÇOCUKLAR HARİKAAZİZ NESİN

 

33-  SEFİLLERVİCTOR HUGO(İLKÖĞRETİM İÇİN)

 

34-  SOL AYAĞIMCHRİSTY BROWN  

 

35-  TOM SAWYERMARK TWAIN

 

36-  BEN DE ÇOCUKTUMAZİZ NESİN

 

37-  BİR GEMİ YELKEN AÇTIALİ MÜMTAZ AROLAT

 

38-  ÖMERİN ÇOCUKLUĞU                        MUALLİM NACİ

 

39-  HAVAYA UÇAN ATPEYAMİ SAFA

 

40-  ÜÇ SİLAHŞÖRLERALEXANDER DUMAS        

 

41-  LA FOUNTAINE’DEN SEÇMELER 

 

42-  İNCİJOHN STEINBECK

 

43-  ÖLÜMSÜZ AİLENATALIE BABBIT

 

44-  ANTON ÇEHOV HİKAYELERİ 

 

45-  DEĞİRMENDEN MEKTUPLARALFONSE DAUDET

 

46-  YAŞLI ADAM VE DENİZERNEST HEMINGWAY

 

47-  ANDERSEN MASALLARI 

 

48-  BİR KÜÇÜK OSMANCIK VARDIHASAN NAİL CANAT

 

49-  ANILARDA ÖYKÜLERİBRAHİM ZEKİ BURDURLU

 

50-  VATAN TOPRAĞIMÜKERREM KAMİL SU

 

52. DENİZ KIYISINDAKİ KRALLIKROBERT WESTALL

 

53-UÇAN SINIFERİC KÖSTNER

 

  

 

  

 

  

 

                                                                                                                                                                               

    8.SINIFLAR 

 1.KAZAKLAR TOLSTOY
 2- BEYAZ ZAMBAKLAR ÜLKESİ GRİGORİY PETROV
3- HAYVANLAR ÇİFTLİĞİGOORGE ORWEL
4- İKİ DİRHEM BİR ÇEKİRDEK İSKENDER PALA
5- ÇOCUKLUĞUM CENGİZ AYTMATOV
6- KELİLE VE DİMNEBEYDEBA
7-YORGUN SAVŞCIKEMAL TAHİR
8- MAVİSİNİ YİTİRMİŞ YAŞAMAKALİ ÇOLAK
9-İNTİBAHNAMIK KEMAL
10-ÇALIKUŞUREŞAT NURİ GÜNTEKİN
11-NUTUKİLKÖĞRETİMLER İÇİN
12-SAİT FAİK HİKAYELERİ 
13-KIZILCIK DALLARIREŞAT NURİ GÜNTEKİN
14-KUYUCAKLI YUSUF SABAHATTİN ALİ
15- BEŞ ŞEHİRAHMET HAMDİ TANPINAR
16- HEP O ŞARKIYAKUP KADRİ KARAOSMANOĞLU
21- MONA ROZA SEZAİ KARAKOÇ
23- YALNIZIZ PEYAMİ SAFA
26- DOSTLAR BENİ HATIRLASIN     AŞIK VEYSEL    
27- ESKİCİNİN OĞULLARIORHAN KEMAL
28- KAYIP ARANIYORSAİT FAİK ABASIYANIK 
29- MESNEVİ'DEN SEÇMELER  MEVLANA
30- ÇAĞLAYANLARAHMET HİKMET MÜFTÜOĞLU     
31- KİRALIK KONAK YAKUP KADRİ KARAOSMANOĞLU 
32-  KELİLE VE DİNMEBEYDEBA 
33-  DON KİŞOT CERVANTES
34- VADİDEKİ ZAMBAK BALZAC
35- HİKAYELERDEN SEÇMELERÖMER SEYFETTİN
37- GÜN OLUR ASRA BEDELCENGİZ AYTMATOV
38-  KEŞANLI ALİ DESTANIHALDUN TANER
39- BENİM KÜÇÜK DOSTLARIM HALİDE NUSRET ZORLUTUNA
40- EŞREF SAATİ ŞEVKET RADO
41-  VATAN TOPRAĞI MÜKERREM KAMİL SU
42- ÜLKEMİN EFSANELERİ İBRAHİM ZEKİ BURDURLU
43- BALIM KIZ DALIM OĞUL CEYHUN ATUF KANSU
44- ALDI SÖZÜ ANADOLU MEHMET ÖNDER
45- TANRI MİSAFİRİ REŞAT NURİ GÜNTEKİN
46- SERÇE KUŞ CAHİT ZARİFOĞLU
47- TOM SAWYER MARK TWAİN
48- ÜÇ SİLAHŞÖRLER ALEXANDER DUMAS
49- HİKAYELER ANTON ÇEHOV
50- İNCİ JOHN STEİNBECK
51- İNSAN İSTERSE MÜMİN SEKMAN
52- DEYİM Mİ DEMEYİM MİMELEK ÇE
53- ZEKA OYUNLARI(TÜBİTAK)EMREHAN HALICI
  
54-YÜZBAŞININ KIZIPUŞKİN
  
55-HABABAM SINIFI SERİSİRIFAT ILGAZ
56-TOPRAK ANACENGİZ AYTMATOV
  
  
  
  

                                                                                          

  7.SINIFLAR İÇİN

  SUSANNA TAMARO ,LUİSİTO

  OSCAR WİLDE, ŞU BİZİM HORTLAK

  WİADEMİR TOMANOV,HARİTADA KAYBOLMAK

  TOLGA GÜMÜŞAV,6 YIL TAM PANSİYON

    6.SINIFLAR İÇİN SEÇİLEN KİTAPLAR

  WİLADEMİR TOMANOV,HARİTADA KAYBOLMAK

  KAPLAN KRALİÇE,İSMET BERTAN

  RODMAN PFİLBRİCK,EVRENDEKİ SON KAYIT

  PAKİZE ÖZCAN,ÜSTÜME KAR YAĞIYOR

   Sevgili 8.sınıf öğrencilerim,

Birinci dönem çok güzel kitap okudunuz.Şimdi de sizin seviyenizeuyacak klasiklerden okuyalım.Size zevkle okuyacağınız birkaç kitap önereceğim.

Puşkin, Yüzbaşının Kızı

Tolstoy,Kazaklar

Reşat Nuri Güntekin,Çalıkuşu veya Değirmen

Jack London, Beyaz Diş

 

 

 

 

 6. SINIFLAR İÇİN 1. DÖNEM OKUNACAK KİTAP LİSTESİ

1.80 GÜNDE DEVR-İ ALEM

2.BİR KÜÇÜK OSMANCIK VARDI

3.KARAGÖZ İLE HACİVAT

4.NASRETTİN HOCA

5.ŞEKER PORTAKALI

6.DEFİNE ADASI

7.ÖMER'İN ÇOCUKLUĞU

8.ŞERMİN

9.EŞREF SAAT

   7.SINIFLAR İÇİN 1.DÖNEM OKUNACAK KİTAPLAR

1.EŞREF SAAT

2.BENİM KÜÇÜK DOSTLARIM

3.DEĞİRMENDEN MEKTUPLAR

4.ŞEKER PORTAKALI

5.ŞİMDİKİ ÇOCUKLAR HARİKA

6.SOL AYAĞIM

7.YAŞLI ADAM VE DENİZ

8.MARTI

Etkinlik Takvimi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret243268
SBS

Şiir kenti

TDK

EDEBİYAT

E OKUL

satranç

Haydi satranç oynayalım!

Türkçesi varken!

EĞİTİM SİTELERİ

 

Hava Durumu
Anlık
Yarın
14° 14° 7°
Saat